W związku z realizacją projektu „Politechnika Poznańska uczelnią otwartą dla wszystkich”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków EFS w ramach Programu Operacyjnego „Wiedza Edukacja Rozwój”, Oś priorytetowa III „Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju”, Działanie 3.5 „Kompleksowe programy szkół wyższych”, zrealizowaliśmy bezpłatny obóz sportowy nad jeziorem dla wszystkich studentów oraz doktorantów Politechniki Poznańskiej.
… i wystartował !!! Czwartkowym porankiem 28 kwietnia spotkaliśmy się wszyscy na dworcu kolejowym Poznań Główny by po chwili udać się w długą i daleką podróż pociągiem do Giżycka. Na dworcu trenerzy przywitali uczestników, a pociąg wyruszył o czasie i bez opóźnień o 15: 56 dojechaliśmy do celu. Po zakwaterowaniu odbyły się pierwsze zajęcia z teorii żeglarstwa, na których objaśniono zasady żeglugi śródlądowej. Omówiono harmonogram aktywności sportowych zaplanowanych na czas trwania mazurskiego pobytu, a wieczorem po kolacji odbyły się zajęcia z trenerem na basenie.
Pierwszego dnia odbyły się zajęcia praktyczne z żeglarstwa i tenisa ziemnego. Słoneczna i bezwietrzna pogoda „ściągnęła” do krainy Wielkich Jezior nie tylko miłośników sportów motorowodnych… Wieczorem uczestnicy udali się na wspólne wyjście do Tawerny Rozbitek na integrację.
Kolejnego dnia była zaplanowana wycieczka kajakowo-rowerowa. Uczestnicy ubrali kapoki i zaczęli płynąć kanałem Mazurskim do jeziora Tajty, pozostali na rowerach mknęli malowniczym ścieżkami podziwiając poniemiecką twierdzę Boyen. Po południe wypełniła wycieczka do Mikołajek oraz żagle dla chętnych. Wieczorem odbyły zajęcia na basenie i siłowni.
Następnego dnia - tenis i żeglarstwo. Wieczorem trenerzy zorganizowali wspólne ognisko – wspólna integracja, kiełbaski i śpiewy. Czasami ogień naprawdę był widowiskowy. Wycieczka rowerowa do Giżycka wypełniła nam kolejny dzień. Lody w okolicznych lodziarniach bardzo smakowały. Odbyły się warsztaty z dietetyki, a wieczorem ostatnie zajęcia na basenie i w siłowni. Ostatniego dnia na zajęciach z tenisa odbył się wielki turniej tenisowy. Emocji było, co nie miara, każdy starał się wygrać, a niektóre pojedynki były widowiskowe.
Odbyło się pożegnalne ognisko z Szantami. Nie brakowało wtedy wspólnych śpiewów, oraz kolejnego pieczenia kiełbasek. Tego wieczoru trenerzy oficjalne zakończyli obóz i podziękowali za udział. Końcowego dnia rano wszyscy po ostatnim w takiej formie śniadaniu spakowali się i o 11 przyjechały taksówki, które zawiozły wszystkich na stację. Po długiej, trwającej przeszło 6 godzin wszyscy szczęśliwie dojechali do Poznania i po gorących pożegnaniach rozeszli się w swoje strony.
Integracyjna postać obozu okazała się owocna zarówno ze sportowo-rehabilitacyjnego oraz społecznego punktu widzenia. Dzięki takim wyjazdom niepełnosprawność, jako skutek zanika, stając się cechą danego studenta/doktoranta. Dyskusje prowokowane i prowadzone w tym kierunku pozwoliły na wyciągnięcie wniosków i wypunktowanie rekomendacji na przyszłość w zakresie programu kształcenia integracyjnego studentów/doktorantów w zakresie kultury fizycznej.
Nad naszym bezpieczeństwem czuwali wykwalifikowani pracownicy-instruktorzy sportowi, w tym sportu osób z niepełnosprawnościami Centrum Sportu Politechniki Poznańskiej. Zainspirowani, nie możemy się doczekać kolejnej edycji!
Zapraszamy do galerii zdjęć, w której znajdziecie relację z poszczególnych dni obozu nad jeziorem.
Więcej informacji o projekcie.