Relacja Organizacji Studentów z Niepełnosprawnościami PP „Nieprzeciętni” z udziału w konferencji „Laboratorium intersekcjonalnego wymiaru niepełnosprawności w przestrzeni akademickiej” – Poznań, 29–30 maja 2025 r.
W dniach 29–30 maja 2025 roku w Centrum Konferencyjnym Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu odbyła się konferencja pt. „Laboratorium intersekcjonalnego wymiaru niepełnosprawności w przestrzeni akademickiej”. Wydarzenie poświęcone było tematyce dostępności, integracji i różnorodności w kontekście szkolnictwa wyższego, ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy osób z niepełnosprawnościami. Wzięli w niej udział przedstawiciele Organizacji Studentów z Niepełnosprawnościami PP „Nieprzeciętni” wraz z opiekunką Anną Baranowską-Graczyk.
W czwartek, 29 maja br. Anna Baranowska-Graczyk wygłosiła prezentację pt. „Sport osób z orzeczeniami o niepełnosprawności na Politechnice Poznańskiej”. Zaprezentowała działania Uczelni na rzecz aktywizacji sportowej i integracji środowiska akademickiego. Wspólnie z założycielem organizacji, Dominikiem Czerkawskim, przybliżyła znaczenie aktywności fizycznej jako narzędzia wsparcia, rozwoju i budowania wspólnoty wśród studentów z niepełnosprawnościami. Opowiedzieli oni również o regularnych zajęciach sportowych organizowanych na Politechnice Poznańskiej dla studentów z niepełnosprawnościami, przygotowaniach do Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS, a także o obozach wędrowno-integracyjnych, m.in. do Karpacza.
Głos zabrali przedstawiciele „Nieprzeciętnych” - przewodniczący Wojciech Frontczak oraz wiceprzewodniczący Grzegorz Białobrzewski. Przedstawili oni zakres działań organizacji, aktualne inicjatywy oraz szerokie wsparcie, jakie Politechnika Poznańska oferuje studentom ze szczególnymi potrzebami. Omówiono m.in. możliwości uzyskania pomocy asystenta dydaktycznego, system stypendialny, rolę Działu ds. Równości oraz działania informacyjno-integracyjne podejmowane na rzecz członków organizacji. Wystąpienie spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników – szczególnie liczne pytania dotyczyły funkcjonowania systemu asystentów, zasad wsparcia oferowanego przez Dział ds. Równości, a także aspektów sportowej integracji w ramach m.in. Integracyjnych Mistrzostw Polski AZS.
Pozytywny odbiór prezentowanych działań był dla nas ogromnym wyróżnieniem. Wydarzenie stało się również okazją do wymiany doświadczeń z przedstawicielami innych Uczelni. Wysłuchaliśmy m.in. prelekcji na temat wsparcia osób z niepełnosprawnościami studiujących i pracujących na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, a także wzięliśmy udział w panelu dyskusyjnym poświęconym architekturze i mentalnej przestrzeni uniwersyteckiej. Podczas panelu, znaczna ich część pytań była kierowana właśnie do przedstawicieli Politechniki Poznańskiej.
W programie konferencji znalazły się także warsztaty pt. „Gry cyfrowe dla wszystkich – odkrywanie świata dostępności”, w których aktywnie uczestniczyliśmy.
"Serdecznie dziękujemy organizatorom konferencji za zaproszenie oraz możliwość zaprezentowania naszej działalności. Szczególne podziękowania kierujemy do Pani mgr Anny Baranowskiej-Graczyk za zaufanie i umożliwienie udziału w wydarzeniu oraz promocji naszej organizacji. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie godnie reprezentować Politechnikę Poznańską, dzielić się naszym doświadczeniem i inspirować innych do tworzenia uczelni dostępnej i otwartej dla wszystkich." - mówi Wojciech Frontczak, przewodniczący Nieprzeciętnych.
Wypowiedź Wojciecha Frontczaka w relacji z Konferencji w Radio Afera
Zdjęcia można obejrzeć w GALERII
autor: Wojciech Frontczak, przewodniczący Nieprzeciętnych
- Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze