Wizyta studyjna Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu

Dodane przez admin - wt., 14/09/2021 - 10:33
Grafika logotypu Unii Europejskiej

23 lipca mieliśmy okazję gościć w naszej Uczelni przedstawicieli Wyższej Szkoły Handlowej w Radomiu. Odwiedziny miały charakter wizyty studyjnej w ramach realizowanego przez gości projektu pn. Wyższa Szkoła Handlowa w Radomiu uczelnią dostępną służącemu opracowaniu i wdrożeniu rozwiązań przyjaznych osobom ze szczególnymi potrzebami oraz zwiększaniu świadomość i wiedzy pracowników uczelni w zakresie potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Politechnika Poznańska od 26 stycznia br. realizuje bliźniaczy projekt z programu POWER 3.5 – Politechnika Poznańska uczelnią otwartą dla wszystkich, wizyta była zatem formą wymiany doświadczeń między ośrodkiem, który właśnie finiszuje i kończy realizację działań, a tym, który jest na początku drogi projektowej.

Gości podjęła szefowa Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Agnieszka Pietrukiewicz, która pokazała zarówno BON, jak i Punkt Pomocy Psychologicznej, a także wdrożone w budynku A1, oczywiście w ramach projektu, rozwiązania architektoniczne – tablice tyflograficzne, oznakowanie schodów (tzw. pinezki) oraz tabliczki na poręczach. Ponadto Joanna Kliś – kierownik Działu Kształcenia i Spraw Studenckich opowiedziała o naszej uczelni, kampusie Warta, organizacji kształcenia, w tym rekrutacji na studia, dzięki czemu goście zyskali pełniejszy obraz przestrzeni w której, i dla której, realizowany jest politechniczny projekt.

Radomska uczelnia dysponowała mniejszym budżetem i głównie postawiła na wdrożenie rozwiązań architektonicznych wspierających osoby z niepełnosprawnościami oraz rozwój kompetencji miękkich, dlatego goście byli pod wielkim wrażeniem rozmachu, z jakim Politechnika Poznańska podeszła do tematu dostępności – wystarczyło pół roku, aby powstał film rekrutacyjny, film animowany o charakterze edukacyjnym, przegląd filmów zaangażowanych społecznie, kurs języka migowego, szkolenia z zakresu niepełnosprawności, dostosowywanie serwisów informatycznych do standardu WCAG 2.1 AAA – o wszystkim tym opowiadali podczas drugiej części spotkania w Centrum Wykładowym członkowie zespołu projektowego: wspomniana Agnieszka Pietrukiewicz, Krzysztof Przybylak z Działu Obsługi i Eksploatacji oraz Sylwia Krajewska z Biblioteki PP.

Wizytę zamknęło zwiedzanie Biblioteki PP, która na mocy Zarządzenia nr 38 Rektora Politechniki Poznańskiej z 2020 r. jest miejscem, gdzie zgromadzono zakupiony przez uczelnię specjalistyczny sprzęt w celu jego udostępniania potrzebującym. Mowa tu m.in. o lupach elektronicznych; linijkach, klawiaturach i notatnikach Braille’a, wizualizatorach, powiększalnikach itp. Goście mogli także obejrzeć specjalistyczne stanowisko przeznaczone przede wszystkim dla osób z dysfunkcją wzroku, wyposażone w dwa specjalistyczne zestawy komputerowe wraz z drukarką, a także wrzutkę, która, szczególnie w okresie pandemii, doskonale wpisała się w ideę otwartości uczelni.

Mimo że projekt jest dopiero na początku swej drogi (planowane zakończenie nastąpi w październiku 2023 r.), spotkanie z przedstawicielami innego projektu uświadomiło nam, że poczynamy sobie całkiem nieźle, i to nie tylko pod względem jakości wykonania poszczególnych zadań, ale także pomysłowości i kreatywności podejścia do niełatwego tematu, szczególnie w okresie pandemii, która wymusiła korektę założonych planów. W opinii naszych gości wyszło nam to tylko na plus - traktujemy tę ocenę jako dobry prognostyk na przyszłość.

Zapraszamy do galerii zdięć.

Więcej informacji o projekcie.

  • Osoby w pomieszczeniu biblioteki Politechniki Poznańskiej
  • Osoby w pomieszczeniu biblioteki Politechniki Poznańskiej
  • Osoby w sali wykładowej Politechniki Poznańskiej